FAQ
Znajdziesz tutaj odpowiedzi na 8 najczęściej zadawanych pytań.
1
Co to jest coaching ADHD?
Coaching ADHD to forma profesjonalnej pomocy osobom z ADHD. Jest to proces skoncentrowany na Twoich mocnych stronach, ważnych dla Ciebie tematach oraz wyzwaniach w Twoim życiu. Pomaga zrozumieć jak Twoje ADHD wspiera lub przeszkadza w osiąganiu wyznaczonych celów, jak możesz wzmacniać pozytywne aspekty swojego życia, a jak minimalizować trudności, które napotykasz. Pomaga także odkryć co jest dla Ciebie naprawdę ważne oraz jak znaleźć do tego drogę w zgodzie ze sobą i swoim ADHD.
2
Dlaczego NIE pobieram opłat za nieodwołane sesje?
Rozumiem, że nie pojawienie się na sesji jest najczęściej bezpośrednim wynikiem ADHD i jest to wyłącznie obszar do eksploracji, a nie do dyscyplinowania. Niepobieranie opłat za nieodwołane sesje to moja forma komunikatu: "Rozumiem, nie oceniam Cię, możemy dalej działać". Uważam, że eliminacja ADHD tax i wstydu związanego z tym doświadczeniem najlepiej służy zarówno moim klientom, jak i naszej współpracy nad problemami związanymi z ADHD. Wprowadza poczucie bezpieczeństwa i akceptacji do naszej relacji coachingowej, co z kolei przekłada się bezpośrednio na pracę z ADHD-owymi trudnościami.
3
Kim jest coach ADHD?
Coach ADHD to coach, który specjalizuje się w pracy z osobami z ADHD, zna metody i narzędzia coachingowe oraz potrafi spojrzeć na klienta i jego problemy przez pryzmat specyfiki ADHD.
4
Jakie kwalifikacje powinien posiadać coach ADHD?
Coaching (podobnie jak do niedawna psychoterapia) nie jest uregulowany prawnie. Oznacza to, że trzeba samemu sprawdzać kwalifikacje coacha lub opierać się na standardach organizacji Coachów.
Warto jest wybrać coacha, który:
-
ukończył szkołę coachingu wg standardów ICF (International Coach Federation)
-
stale się doszkala
-
poddaje swoją pracę superwizji
-
zdobył wiedzę i umiejętności z zakresu coachingu ADHD
Istnieją programy coachingu ADHD akredytowane przez ICF. ADD Coach Academy jest pierwszą szkołą na świecie, której programy coachingu ADHD zostały akredytowane przez ICF. Jest to kurs Basic (ICF Level 1 Accreditation) oraz Advanced (ICF Level 2 Accreditation).
Coach ADHD może także ukończyć inne specjalistyczne szkoły, szkolenia i kursy z zakresu ADHD i coachingu ADHD. Warto dowiedzieć się, kto je prowadzi, skąd coach ADHD czerpie swoją wiedzę i umiejętności.
5
Jak wygląda sesja coachingowa?
Jest to ukierunkowana rozmowa 1:1, w trakcie której zadaję pytania, które pomagają Ci określić Twoje cele a także odkrywać nowe perspektywy wokół tych celów. Jako coach jestem zobowiązana do zachowania poufności.
6
Jak wygląda konsultacja?
Konsultacja coachingowa to pierwsze spotkanie między coachem a klientem. W trakcie konsultacji możesz poznać mnie bezpośrednio, zobaczyć, czy wzbudzam Twoje zaufanie, czy jestem właśnie tą osobą, z którą chcesz pracować nad ważnymi dla siebie sprawami. W trakcie konsultacji jest miejsce na Twoje pytania. Jest to też moment, w którym dowiaduję się z czym przychodzisz, jakie masz oczekiwania. Rozmawiamy o tym, czy i jak mogę Ci pomóc. Może się okazać, że coaching ADHD nie jest tym, czego w tym momencie najbardziej potrzebujesz, wtedy zaproponuję Ci konsultację z innym specjalistą, np. psychoterapeutką lub doradcą zawodowym.
7
Czym różni się coaching ADHD od terapii?
Terapia jest zwykle długofalowa i skupia się na przeszłości, przeżywaniu emocji i zaopiekowaniu traum. Coaching z założenia trwa krócej, koncentruje się na tym, co tu i teraz, na przyszłości i osiąganiu celów bazując na zasobach klienta.
8
Czym różni się coaching ADHD od zwykłego coachingu?
Główna różnica polega na specjalizacji, czyli zrozumieniu specyfiki ADHD i typowych dla tego zaburzenia problemów. Wiedza o tym jak trudności z zarządzaniem koncentracją czy czasem, problemy z organizacją, oraz impulsywność mogą potencjalnie wpływać na życie klienta jest kluczowa. Z kolei ogólny coaching może nie uwzględniać tych aspektów, przez co może być nieskuteczny, a nawet jeszcze bardziej pogłębiać trudności i nakręcać spiralę negatywnych myśli na swój temat.
Coach ADHD rozumie, że to, czego naprawdę może potrzebować klient to zrozumienie swojego ADHD i współpraca z nim, a nie siłowe działania przeciwko symptomom.