top of page
Zdjęcie autoraMargo Wilk

Rodzaje profesjonalnego, indywidualnego wsparcia dla osób z ADHD

ADHD (Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej) to nietypowy sposób działania układu nerwowego, który wpływa na codzienne funkcjonowanie. Osoby z ADHD mogą doświadczać m.in. trudności z koncentracją, impulsywnością oraz hiperaktywnością. Istnieją różne rodzaje wsparcia, które mogą pomóc osobom z ADHD. Indywidualne, profesjonalne formy wsparcia obejmują farmakoterapię, psychoterapię oraz coaching ADHD.




Farmakoterapia


Farmakoterapia może znacząco pomóc w poprawie funkcjonowania osób z ADHD - przy właściwie dobranej dawce jest skuteczna u ok. 80% pacjentów. Leki na ADHD doraźnie łagodzą objawy poprzez np. pokonanie paraliżu funkcji wykonawczych i umożliwienie skupienia się na jednej czynności.


Wybór terapii farmakologicznej powinien być dokładnie rozważony we współpracy z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w ADHD, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, indywidualne potrzeby i ewentualne skutki uboczne. Należy jednak pamiętać, że ADHD nie jest chorobą i nie da się go “wyleczyć” - dlatego warto holistycznie zadbać o siebie i swoje ADHD i sięgnąć również po niefarmakologiczne wsparcie.





Psychoterapia


Najczęściej polecaną psychoterapią dla osób z ADHD jest terapia poznawczo-behawioralna (inaczej terapia CBT). Jest to terapia mówiona, która zajmuje się rozpoznawaniem zniekształceń w myśleniu oraz ich wpływem na nasze emocje i zachowanie. Z pomocą terapeuty pacjent uczy się identyfikować i zmieniać szkodliwe wzorce myślenia i zachowania na bardziej wspierające.


ADHD może współwystępować ze spektrum autyzmu oraz różnymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Jeśli oprócz ADHD dodatkowo zmagasz się z depresją, ChaD czy C-PTSD, praca psychoterapeutyczna może być dobrym wyborem. Psychoterapeuta specjalizujący się w pracy z osobami z ADHD pomoże Ci kompleksowo, zarówno z ADHD jak i głębokimi emocjonalnymi problemami.





Coaching ADHD


W Polsce coaching ADHD dopiero się rozwija, ponieważ mało jest specjalistów w tej dziedzinie. Na Zachodzie, gdzie diagnozuje się i pracuje z ADHD od kilkudziesięciu lat, coaching jest najchętniej wybieraną niefarmakologiczną formą wsparcia. Psychiatrzy w pierwszej kolejności kierują swoich pacjentów do specjalnie wyszkolonych coachów ADHD.


Coach ADHD pomoże Ci:


- poznać i zaakceptować swoje ADHD

- odkryć, jak możesz współpracować ze swoim mózgiem zamiast z nim walczyć

- odkryć, w jakich warunkach najlepiej funkcjonujesz i jak możesz je sobie stworzyć

- dopasować unikatowe dla Ciebie strategie i sposoby działania

- osiągać swoje cele w zgodzie ze sobą i swoim ADHD


Coaching ADHD opiera się na dialogu i partnerskiej relacji, nie ma natomiast nic wspólnego z pompowaniem sztucznej pewności siebie. Praca z doświadczonym coachem ADHD jest skuteczna, bo pozwala wypracować podejście, które będzie Cię wspierać długofalowo - zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.





Podsumowanie


Zarówno farmakoterapia, coaching ADHD jak i psychoterapia mogą być skutecznymi narzędziami w zaopiekowaniu się swoim ADHD i pomocą w codziennym funkcjonowaniu. Najlepsze efekty można osiągnąć łącząc różne formy wsparcia, w oparciu o indywidualne potrzeby.


Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj profesjonalnego wsparcia będzie najlepszy w Twoim przypadku, możesz umówić się na konsultację do konkretnego specjalisty i porozmawiać o swoich wątpliwościach.


Jeśli zainteresował Cię coaching ADHD, zajrzyj do mojego kalendarza i umów się na bezpłatną konsultację.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page